30 ledna 2009

Rajčatové expresso

Tenhle recept na rajčatovou polévku miluji, protože splňuje všechna receptová nej: vyžaduje minimum surovin (obvzláště ne ty, které zrovna nemáte nebo ty, které vám ve špajzu vydrží jen pár dní), je rychlý na přípravu a výsledek je velmi poživatelný.
Potřebujete rajčatový protlak. To tvoří téměř 90% produktu (ovšem zdaleka ne chuti), takže tady se nesmí šetřit. To myslím vážně. Kupte to nejdražší a nejlepší co dokážete. Já mám dobré zkušenosti s produkty firmy Valfrutta. Nejlépe nakombinovat jejich protlak a jejich loupaná rajčata (ty trochu rozkňohňejte). Anebo použijte protlak domácí.
Množství protlaku je jednoduché. Objemově prostě tolik, kolik chcete mít porcí polévky.
Protlak mrskněte do rendlíku a přidejte sůl, cukr, ocet a trošinku pepře. Jde o dochucování, takže je to podle chuti, ale vycházejte z toho, že samotný protlak by měl být tak dobrý, že ho dochucovat moc nebude třeba. Sajrajt kořením nespravíte.
Rendlík dejte hřát. Výhoda je, že se to může vařit jak dlouho chcete. Nepřipeče se to a rozvařit se už na tom nemá co.
Zasedněte k česneku. Více je lépe (základní ekonomická poučka). Oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Na pánvi rozehřejte olej a česnek osmahněte aby získal takovou skoro chipsovou konzistenci. Nesmíte to spálit, zhořkne to a můžete to vyhodit.
Hluboký talíř naplňte tím protlakem, přidejte zakysanou smetanu (opět bych na množství nešetřil), posypejte česnekem a jezte.

Názory se různí v tom, jestli se má smetana rozmíchat anebo jen z hrudky uďobávat jako kontrast. Oboje má něco do sebe.
Pokud tvrdíte, že to je vlastně jen protlak, máte pravdu. Proto ten musí být tip top. Ale smetana, teplota a česnek z toho udělají něco úplně jiného.

Žádné komentáře: